Obsah této stránky nelze kopírovat
Technologie
Trending

HDMI vs DisplayPort v čem se liší?

HDMI 2.0 vs DisplayPort 1.3

Při porovnávání DisplayPort 1.3 s HDMI 2.0 má DisplayPort 1.3 několik klíčových výhod:

  1. Šířka pásma videa DisplayPort 1.3 je mnohem vyšší než rozhraní HDMI 2.0, to znamená, že DisplayPort 1.3 může podporovat časování vyššího rozlišení, například 8K při 60Hz, kde jako HDMI 2.0 může podporovat 4K při 60Hz max.
  2. DisplayPort 1.3 má schopnost přenášet více streamů videa na jeden kabel pomocí funkce MST, což umožňuje více monitorům být spojeno dohromady (i když existují omezení počtu zobrazení a rozlišení podporovaných, což je vhodnější pro stolní počítače použití než stěny videa). Konečně DisplayPort obsahuje uzamykací konektory šetrné k instalaci.

HDMI 2.0 má dvě hlavní výhody oproti DisplayPort 1.3:

  1. Maximální délky kabelů dosažitelné na HDMI jsou mnohem delší než u DisplayPort. Vzdálenosti 30 metrů s rozlišením 1080p nejsou s Planárními displeji neobvyklé, ale pracuje s 40 metry při nižším rozlišení. U standardu DisplayPort je v normě uvedeno maximum 3 m. Nyní jsou možné delší vzdálenosti v závislosti na rozlišení a bitové hloubce, ale pouze až asi 15 metrů nebo tak max při nižším rozlišení a pouze s vysoce kvalitním zdrojem a displejem. HDMI má mnohem vyšší instalační základnu. Téměř každý spotřebič, který se nachází na displeji, obsahuje obě rozhraní HDMI. Vaše set top boxy, Blu-Ray přehrávače, televizory, chytré telefony a tablety – vše má HDMI.

HDMI

 

PODPORUJE:
  • Zvuk
  • HDCP
  • Uzamykací konektory
  • 4K * 30Hz (HDMI 1.4a)
  • 4K * 60Hz (HDMI 2.0)
NEPODPORUJE:
  • 8K 30Hz
  • 8K 60Hz
  • Více streamů videa
Maximální délka kabelu: 30 metrů * 1080p 10 metrů * 4K

 

 

 

DisplayPort

PODPORUJE:
  • Zvuk
  • HDCP
  • Více streamů videa
  • Uzamykací konektory
  • 4K 60Hz (DP 1.2)
  • 8K 30Hz (DP 1,3 4: 4: 4)
  • 8K 60Hz (DP 1.3 4: 2: 0)
Maximální délka kabelu: 3 metry max, dlouhé vzdálenosti jsou možné v závislosti na rozlišení a bitové hloubce.

 

 

 

 

DisplayPort 1.4 vs HDMI 2.1

Jak HDMI, tak DisplayPort mohou posílat digitální video a zvuk s vysokým rozlišením ze zdrojového zařízení na displej. Každý formát má různé aktualizace a verze v průběhu času, ale se zavedením rozhraní HDMI 2.1 je vhodný čas, aby bylo možné aktualizovat současné standardy, které se účastní obou. Budeme se bližší podívat na DisplayPort 1.4 spec, a nově ratifikované HDMI 2.1 spec vidět rozdíl mezi nimi.

Specifikace HDMI (High Definition Multimedia Interface) byla koncipována před 10 lety konsorciem společností Hitachi, Panasonic, Philips, Silicon Image, Sony a Toshiba. Všichni výrobci zařízení, kteří obsahují porty HDMI na svých produktech, musí zaplatit za každou licenci společnosti HDMI Licensing, LLC .

Specifikace DisplayPort byla vyvinuta v roce 2006 společností Video Electronics Standards Association (VESA), což je velké konsorcium výrobců, které nahradí mnohem starší standardy VGA a DVI používané především pro počítačové displeje. DisplayPort je produkt bez licenčních poplatků.

Konektory HDMI mají 19 pinů a jsou nejčastěji vidět ve třech velikostech: typ A (standardní HDMI), typ C (mini HDMI) a typ D (micro HDMI). Z nich je typ A zdaleka nejběžnější. Většina konektorů HDMI používá tření, aby se zástrčka zasunula do zásuvky, ale někteří prodejci vyvinuli vlastní uzamykací mechanismy, které mají zabránit uvolnění kabelu.

Konektory DisplayPort mají 20 kolíků a jsou k dispozici ve dvou velikostech: DisplayPort a Mini DisplayPort. Ačkoli většina konektorů DisplayPort v plné velikosti má uzamykací mechanismus, který jim zabraňuje náhodnému odpojení, oficiální spec nevyžaduje tuto funkci.

Když se věnujeme pozornost kabelům, vidíme výrazný rozdíl mezi HDMI a DisplayPort. HDMI má 5 různých standardů pro kabely v průběhu let, které byly k dispozici. Typický kabel HDMI se dnes vyrábí pod certifikací “High Speed” HDMI a pak je označen specifikací HDMI, kterou kabel dokáže. Je smutné, že existuje mnoho problémů s chybným označováním, dodržováním norem a špatnou výrobní kvalitou. To může vést k problémům včetně obrazových a zvukových závad, artefaktů a problémů se synchronizací zvuku a videa. HDMI nedefinuje maximální délku kabelu, spíše specifikaci výkonu, která de facto definuje délku kabelu. Signály HDMI mohou být také vedeny přes kabel CAT 5 nebo CAT 6 (na vzdálenost až 164 stop), přes koaxiální kabel (až 300 stop) nebo přes vlákno (více než 328 stop) podle HDMI Licensing LLC. Použití technologií, jako je HDBase-T, umožňuje rozšíření rozhraní HDMI až na 100m pomocí kabelu kategorie.


DisplayPort jej zjednodušuje tím, že má pouze dva typy kabelů, standardní a mini. Stejně jako HDMI, DisplayPort může také nosit vícekanálový digitální zvuk. Na rozdíl od HDMI, DisplayPort nemůže převést Ethernet (pro datovou síť) a standard nemá kanál pro návrat zvuku (často zkrácen jako ARC). S DisplayPort, adaptéry jsou vaši přátelé! Můžete připojit zdroj DisplayPort k VGA displeji pomocí jednoduchého adaptéru. Můžete také připojit zdroj DisplayPort k jednomu propojení DVI nebo HDMI s adaptéry. Pasivní měděný kabel DisplayPort dokáže podporovat extrémně vysoké přenosové rychlosti (rozlišení videa až 3840×2160) v délce 6,5 stop. Pokud potřebujete spustit kabel až na 50 stop, norma říká, že budete omezeni na rozlišení 1080p – ale spec je konzervativní, a v praxi může tento 50palcový kabel přenášet dostatek dat na podporu rozlišení až 2560×1600. Pomocí aktivního měděného kabelu DisplayPort, který čerpá energii z konektoru DisplayPort a ovládá zesilovač signálu vložený do konektoru, může přenášet video s rozlišením 2560 x 1600 přes 65 stopový kabel. Samozřejmě, kabely DisplayPort s vlákny mohou být dlouhé stovky stop.

Když se díváte na video toky, HDMI dokáže zvládnout jediný video a audio stream, takže dokáže řídit pouze jeden displej najednou. U jednoho zobrazení je dobré, ale mnoho lidí používá více než jeden displej, například videohovor . Na druhou stranu může mít jediné rozhraní DisplayPort až čtyři monitory s rozlišením 1920×1200 pixelů nebo dva monitory s rozlišením 2560×1600 pixelů, přičemž každý displej přijímá nezávislé zvukové a video streamy. A jelikož některé GPU mohou podporovat několik DisplayPort rozhraní, můžete monitorovat kompatibilní s řetězcem daisy a připojit až šest displejů k jednomu zdroji.


HDMI byl navržen především pro aplikace spotřební elektroniky: Přes matoucí specifikace kabelů, dělá to, co DisplayPort nemůže. Mezitím navrhl VESA DisplayPort konečné grafické rozhraní pro počítače, takže je spíše než nahrazuje HDMI.

 

DISPLAYPORT 1.4

Nejnovější verze standardu DisplayPort, který byl publikován společností VESA, je 1,4. Jedná se o první důležitou aktualizaci, od verze 1.3 byla propuštěna zpět v roce 2014. Jedná se o první verzi, která využívá technologii komprese datového proudu (DSC) společnosti VESA. Doprava DSC verze 1.2 umožňuje kompresní poměr až 3: 1 a bylo zjištěno, že je vizuálně bezztrátové.

Jedná se o rozšiřitelný protokol založený na paketu pro přenos video a audio dat. Flexibilita DisplayPortu umožnila jeho přizpůsobení do vestavěných displejů a začlenění do jiných konektorů, jako je například nové reverzibilní rozhraní USB typu C a Thunderbolt. Jeho schopnost přenosu pomocí více přenosů (MST) umožňuje podporu vysokého rozlišení více monitorů na jediném rozhraní displeje.

DP 1.3 zvýšila maximální šířku pásma propojení na 32,4 Gb / s, což bylo o 50 procent vyšší než předchozí specifikace DP 1.2a. Nová rychlost spojení zvýšila podporu nekomprimovaného rozlišení rozlišení až na 5K x 3K (5120 × 2880) a zvýšila rozlišení MST umožňující současně používat dva 4K UHD monitory, každý s rozlišením pixelů 3840 × 2160 při použití VESA Coordinated Časování videa.

V DP 1.4 využívá komprese video transportu možnost využití konektoru USB Type-C umožňujícího jak video s vysokým rozlišením, tak SuperSpeed ​​USB, a zároveň usnadňuje vysoký dynamický rozsah (HDR) a 8K video přes DisplayPort nebo USB -C konektoru. Příklady zvýšení rozlišení displeje s novým standardem zahrnují 8Kp60Hz HDR hlubokou barvu a 4Kp120Hz HDR hlubokou barvu.

Mezi další klíčové nové funkce patří:

  • Korekce chyby vpřed – FEC řeší odolnost přenosové chyby potřebná pro komprimovanou přenos videa na externí displeje.
  • Přeprava metadat HDR, která je součástí standardu DisplayPort, poskytuje podporu, která je užitečná pro konverzi protokolu DP na HDMI 2.0a. Poskytuje také flexibilní přenos paketů metadat pro budoucí dynamické HDR standardy.
  • Rozšířená přenos zvuku – tato rozšíření specifikace pokrývá možnosti jako 32 zvukových kanálů, vzorkovací frekvence 1536 kHz a zahrnutí všech známých zvukových formátů.

Podle předsedy představenstva společnosti VESA Alan Kobayashi “Nové aplikace vyžadují displeje s lepším rozlišením, širším barevným gamutem a zvýšeným dynamickým rozsahem. Spotřebitelé a další uživatelé také uznávají hodnotu a jednoduchost použití spojenou s provozováním více displejů na jednom rozhraní, což je další oblast, o kterou jsme se zabývali v této nové verzi s vylepšeními MST. Věříme, že nástroje poskytované v této nové verzi standardu DP umožňují kvantový skok vpřed v kvalitě zobrazení, které využívají kompresi DSC spolu s přenosem vysoce kvalitního audio a video obsahu. “

 

HDMI 2.1

Nejnovější aktualizace specifikace HDMI je verze 2.1 a má dopady myšlení vpřed nad rámec našich společných požadavků. Podporuje řadu vyšších rozlišení videa a obnovovacích rychlostí včetně 8K60 a 4K120 a rozlišení až do 10K. Významně jsou také podporovány dynamické formáty HDR a schopnost šířky pásma se zvyšuje až na 48 Gb/s. Pro usnadnění šířky pásma 48 Gb/s je nový kabel s vysokorychlostním kabelem HDMI. Tím se zajistí vysoká šířka pásma, včetně nekomprimovaného 8K videa s HDR. Kabel má nízké elektromagnetické rušení (EMI) a snižuje rušení bezdrátových zařízení v okolí. Kabel je zpětně kompatibilní a může být použit s existujícím nainstalovaným základem zařízení HDMI.

Specifikace HDMI 2.1 zahrnují:

Podpora vyšších rozlišení videa a rychlejších obnovovacích rychlostí včetně 8K60Hz a 4K120Hz pro “dokonalé sledování a hladký detail rychlých akcí”. K dispozici je také podpora pro rozlišení až 10 kB pro budoucí použití v komerčních AV a speciálních aplikacích.

Podporované rozlišení a frekvence snímků:

  • 4K50 > 60Hz
  • 4K100 > 120Hz
  • 5K50 > 60Hz
  • 5K100 > 120Hz
  • 8K50 > 60Hz
  • 8K100 > 120Hz
  • 10K50 > 60Hz
  • 10K100 > 120Hz

Dynamická podpora HDR zajišťuje převedení správných hodnot na scénu po scénu nebo dokonce podle jednotlivých snímků pro hloubku, detail, jas, kontrast a širší barevné gamut včetně BT.2020 s 10, 12 a 16 bity na barevná součást.

Kabel HDMI Ultra-High-Speed ​​podporuje šířku pásma 48 G pro nekomprimované video a má nízkou EMI v procesu. Kabel je také zpětně kompatibilní a lze jej použít s existujícími zařízeními HDMI. Délka kabelu závisí na výrobci kabelů. Je pravděpodobné, že maximální délka pasivních kabelů bude přibližně 2 až 3 metry.

Komprese: Specifikace podporuje nekomprimované i komprimované režimy. Výrobci mohou implementovat jeden nebo oba režimy. Specifikace obsahuje kompresi spojení VESA DSC 1.2a, což je vizuálně bezztrátový kompresní schéma. VESA DSC 1.2a lze také použít k získání vyšších rozlišení než 8K60 / 4: 2: 0/10-bitové barvy, například 8K60 RGB, 8K120 a dokonce i 10K120. VESA DSC 1.2a také podporuje 4Kp50/60 s výhodou umožňující provoz při mnohem nižších rychlostech propojení.

Označení jsou:

  • 4K120A – podporuje nekomprimovaný režim
  • 4K120B – podporuje komprimovaný režim
  • 4K120AB – podporuje oba
  • 8K60A – podporuje nekomprimovaný režim
  • 8K60B – podporuje komprimovaný režim
  • 8K60AB – podporuje oba

Podpora rozšířené obnovovací frekvence zajišťuje přidanou úroveň plynulého / bezproblémového pohybu a přechodů pro všechny typy videa. Obsahují:

  • Variabilní obnovovací frekvence (VRR) snižuje nebo eliminuje roztržení, koktání a trhání rámu
  • Rychlé přepínání médií (QMS) eliminuje zpoždění, které může způsobit prázdné obrazovky před zobrazením obsahu.
  • Rychlá doprava (QFT) snižuje latenci pro hladší herní zábrany a interaktivní virtuální realitu v reálném čase.
  • Režim automatické nízké latence (ALLM) umožňuje automaticky nastavit ideální latenci, což umožňuje plynulé, bezúdržbové a nepřerušované sledování a interaktivitu.

Pokud jde o zvuk, systém eARC zajišťuje plnou kompatibilitu mezi audio zařízeními a nadcházejícími produkty HDMI 2.1. Zjednodušuje propojení, snadné použití a podporuje nejpokročilejší zvukové formáty, které poskytují nejvyšší kvalitu zvuku.

Verze 2.1 specifikace HDMI je zpětně kompatibilní se staršími verzemi specifikace a je k dispozici všem uživatelům HDMI 2.0.

Výrobci mají na výběr, zda podpoří každou část normy. Mohli byste mít produkt kompatibilní s rozhraním HDMI 2.1, což by znamenalo podporu 4K … ale skutečné zařízení nemusí podporovat 4K. To platí pro mnoho funkcí v rámci rozhraní HDMI. To znamená, že musíte být velmi opatrní při výběru zařízení pomocí rozhraní HDMI a ověřit, zda má podporu, kterou potřebujete, z rozlišení, obnovení, barvy, HDR a zvuku.

Napsat komentář

Back to top button