Navigace fóra - nacházíte se zde:FórumVšeobecné: Všeobecná rozpravaManor Lords
Please or Registrovat to create posts and topics.

Manor Lords

Manor Lords si klade za cíl poskytnout organické budování města s plnou svobodou umisťování a rotací staveb, ale s využitím přichytávacích nástrojů, aby bylo plánování pohodlnější. Stavební mechanika je motivována růstem skutečných středověkých měst a vesnic, kde hlavní obchodní cesty a krajina často ovlivňovaly, jak se osada utvářela a vyvíjela.

Manor Lords je strategická hra, ve které můžete prožít život středověkého šlechtice. Rozviňte svou počáteční vesnici v rušné město, spravujte suroviny a produkční řetězce a dobývejte nová území. Hra Manor Lords, inspirovaná uměním a architekturou Franckého pozdního 14. století, dává přednost historické přesnosti, kdekoliv je to možné, což má vliv na herní mechanismy i grafiku. Běžná středověká klišé ustupují historické přesnosti, aby svět působil autentičtěji, barvitěji a věrohodněji.

Manor Lords poskytuje zážitek s budováním města bez mřížek, s kompletní svobodou umístění a natočení budov. Mechanismy budov čerpají inspiraci z rozvoje skutečných středověkých měst a vesnic, kdy se zakládání a výstavba osad řídily hlavními obchodními stezkami a krajinou.

  • Směrem od ústředního tržiště vybudujte obytné, obchodní a průmyslové čtvrti podle přirozeného rázu krajiny. Budujte farmy na základě úrodnosti půdy, zakládejte loviště podle výskytu zvířat a zajistěte přístup k adekvátním nalezištím surovin a k lesům, abyste měli suroviny potřebné k růstu.
  • Zakládejte obytné oblasti a sledujte, jak si vaši obyvatelé staví domy podle historického systému, kdy lidé získávali pozemek výměnou za své služby. Každý region bude dále rozdělen podle vašich cest a přiřazeného prostoru a domy se budou rozvíjet podle toho.
  • Budujte přístavky za většími domy kvůli generování surovin, které by jinak nebyly dostupné. Majitelé domů neplatí jen daně – pěstují zeleninu, chovají slepice a kozy a jinak zásobují sami sebe a ostatní měšťany nezbytnými potřebami nad rámec toho, co mohou poskytovat vámi spravované farmy, pastviny a průmysl.
  • Spravujte své osady podle jedinečných požadavků a příležitostí každého ročního období, užijte si hojnost, kterou přinesou jarní deště, a připravte se na krutou zimu plnou sněhu.

Od bot a ječmene po usně a med – Manor Lords obsahuje rozmanitou řadu soudobého zboží. Materiály je potřeba převážet a zpracovat do hotových výrobků v rámci produkčních řetězců a také musíte vyvažovat základní potřeby svých lidí a jejich touhu vyrábět luxusní předměty kvůli zvyšování spokojenosti, vyrábět obchodní zboží na vývoz a kovat zbraně a zbroje, které vám pomohou s dobýváním.

  • Suroviny najdete po celé mapě, takže budete mít motivaci se rozšiřovat a zakládat více specializovaných osad. Těžte cenné rudy v hornických koloniích, zatímco vesničané věnující se zemědělství, pastevectví či lovu vás budou zásobovat obilím a masem, aby měla vaše rostoucí populace co jíst. Vynaložíte svůj těžce získaný vliv na to, abyste se nejdřív dostali k bohatému zdroji železa pro kováře, anebo dáte přednost regionům s úrodnou půdou, které budou sloužit jako vaše obilnice?
  • Neřízená expanze bude mít přímý dopad na životní prostředí. Stáda jelenů se přesunou dál od blížící se civilizace, nedostatečná obměna plodin zhorší úrodnost půdy a přílišné kácení stromů může způsobit odlesnění.
  • Zakládejte obchodní stezky a prodávejte přebytečné zboží potulným obchodníkům, z čehož bude bohatnout vaše obyvatelstvo. Výroba a vývoz celé řady zboží zajistí přísun bohatství, díky kterému můžete vylepšovat domovy svých lidí, dovážet zboží, které si sami nemůžete vyrobit, a díky zdanění řečeného jmění naplníte své vlastní pokladnice.

Váš pozemek je jen malou částí rozsáhlého území a konkurenční ambice mezi vámi a soupeřícími šlechtici nevyhnutelně povede ke konfliktu. Veďte své lidi do bitvy – nikoliv jako postradatelné jednotky, které lze snadno nahradit, ale jaké své milované a věrné poddané, jejichž smrt není dobré brát na lehkou váhu.

  • Vycvičte si družinu schopných válečníků, kteří budou bojovat po boku branců z městské domobrany. Tito vojáci budou muset čas od času potlačit zbojnictví a jindy povedou vaše muže do bitvy kvůli dobývání či obraně území. V případě potřeby mohou vaše řady posílit drazí žoldáci. Svoláte domobranu, jakmile se na obzoru objeví potíže, a zastavíte tak své hospodářství, protože rolníci popadnou zbraně a odspěchají utvořit bojovou linii, anebo utratíte své osobní bohatství a najmete si místo toho skupinu nájemných bojovníků?
  • Velte taktickým bitvám v reálném čase a berte v potaz únavu, počasí a vybavení. Svoje jednotky rozmisťujte chytře – i menší vojsko dokáže porazit většího nepřítele, pokud ho povedete dobře.
  • Pociťte cenu bitvy, a to i vyhrané, neboť každý padlý voják představuje ztrátu obyvatele vašeho města.

https://www.youtube.com/watch?v=cNHYCrOp-Ro

Obrovský potenciál jednoho muže

Doposud si Manor Lords udělalo jméno díky svéráznému středověkému prostředí a skvělým funkcím pro budování a správu města. I když jsou možné malé bitvy, boj zdaleka není hvězdou show.  Tato skutečnost byla jasně vyjádřena ještě předtím, než Manor Lords vstoupili do předběžného přístupu. Vývojář Greg "Slavic Magic" Styczeń napsal na Steam stránku hry dlouhý příspěvek, ve kterém vysvětluje, co Manor Lords vlastně je .

"Manor Lords není konkurentem Total War!"

Je to stavitel města s bitvami. Ano, bitvy tam jsou, ale ne tak velké nebo tak časté, jak by někteří z vás očekávali. Většina hry je zaměřena na budování a správu města." Můžete se dokonce odhlásit z boje úplně, protože Manor Lords mají tři nastavení obtížnosti. Nejjednodušší, Rise to Prosperity, odstraňuje bitvy a bandity a umožňuje hráčům soustředit se čistě na rozšiřování svého města a správu populace. Pokud hledáte stavitele města bez dalších rušivých vlivů, pak je to pro vás ta nejlepší volba. 

Manor Lords si zatím vede docela dobře i bez intenzivních bitev. Překonala milník 1 milionu prodaných kopií a přesáhla 100 000 souběžných hráčů za pouhé dvě hodiny poté, co byla vydána do předběžného přístupu.  

Osobně musím říct, že za tech pár hodin hraní předběžného vydání není to špatná hra, ale i tak musím zde zmínit nějakou tu kritiku. Je mi jasné, že hra byla vydána kvůli zpětné reakci na to co je špatně a co je potřeba doplnit. Nejprve na začátek hry, při vytvoření erbu, názvu atd bude Vám předělena část mapy, ve které máte určitou surovinu s korunkou, tedy oblast s největším nalezištěm a jinou surovinu s menším množstvím. Nic není nekonečné a jednou těžba surovin nebude možné ve vaší oblasti, proto je nutné zabrat jiné území. Ale v předběžném vydáním zabrání území není až tak jednoduché. Zaprvé než stačíte vytvořit první jednotku vojáku a to hodně malé jednotky, je nutné postavit hrad, tedy věž hradu či opevnění. Za tu dobu už nepřítel tedy omezená Umělá Inteligence zabere veškeré oblasti mapy a vyšle do bitev více než stovky vojáků a při takové obrovské přesile není možné dobývat mapu. Zatím není ani dostupná diplomacie i ta by měla mít přednost a možnost konkurence před válkou. 

Dalším otravným bodem hry je nájezd ( ten lze vypnout na úvodu hry ). Nájezdy se opakuji často a prakticky už po třech zimách a obrana opět není možná. Opevnit lze pouze hrad a to ještě omezeně. Vesnice takové štěstí nemá a je vypálená. Jediné plus je možné opravit původní budovy i s modifikací, které zůstávají, ale pokud nebude pobit dobytek.

Budování je velice rozmanité a budovy se graficky střídají i podle velikost parcely. Na parcele je možno vypěstovat zeleninu, ovoce, nebo průmyslové odvětví. To se samozřejmě odemkne podle úrovně stavby. Úroveň a jeho dosažení je ale někdy na dlouhé roky. Dosažení podmínek je někdy i nedosažitelné, základem je trh a bez trhu a obchodování není budování města možné. Doporučuji mít možnost prodeje například střešních tašek, za které dostanete hodně peněz a vytvořit daň na nemovitosti aby byl možný příjem do obecní kasy. 

Mapy jsou zatím hodně omezené, staveb není mnoho a chtělo by to více možností a převeliké mapy aby hra po 20 hodinách, kde není možné postoupit dál, nezačala být nudná. Tak uvidíme co "Slavic Magic" vytvoří.