Formátování Hlavního Disku na, kterém je systém

Jste zde:
Odhadovaná doba čtení: 1 min

Přeinstalování Systému není až tak složité, stačí mát instalační DVD s aktivačním klíčem, schválně říkám, že kompaktní disk a to z jediného důvodu, při smazání pevného disku nemusí fungovat rozhraní USB/flash, ale mechanika i když v dnešní době externí budou fungovat furt. V tomto návodě Vám popíšu jak naformátovat pevný disk, na kterém je nahraný systém, a není možné formátovat jako vedlejší disk.

Důležité je mít vše co je potřeba zálohované na jiném disku, poté vypněte počítač. Ve vypnutém stavu odpojte ostatní HDD (stačí SATA kabel). U M.2 disku nelze nijak odpojovat, jen že by jste si vzali tenký šroubová a odpojili ho do svorkovnice, ale to ne zbytečné ukážu Vám proč. Z mé zkušenosti odpojuji HDD z několika důvodů a to hlavně ochrany dat a snížení možností v tabulce. Nyní když budeme mít příkladem už jen dva M.2 disky zapojené k základní desce, vložte do mechaniky instalační disk s windows v tomto případě se jedná od Windows 10 Home. Restartujte počítač a při znovu načítání začněte mačkat F8 pro změnu bootování a nebo pokud se začne zobrazovat “zmáčkněte jakoukoliv klávesu pro pokračovaní” začnete instalaci windows.

Formátování přes CMD.exe

Když se začne zobrazovat logo instalace Windows zmáčkněte klávesnici Shift+F10 to vás přesměruje do CMD tedy příkazového řádku.

 

V CMD napište příkaz: diskpart. Tento příkaz nám spustí funkci správy HDD, další příkaz list disk v tomto příkazu se vypíšou aktuální HDD zapojené k základové desce. Disky jsou očíslovány 0 , 1 atd..

 

Zjistěte si číslo vybraného disku, který chcete vybrat (XX) ten pak vyberte příkazem sel disk xx a příkazem clean vymažete rychle tento disk, pro úplné formátování zadejte clean all ( formátování pak bude trvat podle toho jakou kapacitu pevný disk obsahuje. Po dokončení formátování zavřete CMD a pokračujte dále v instalaci systému.

 

Nyní si můžete všimnout, že Svazek 0 neobsahuje data, je proto nutné vytvořit nový svazek, ten se vytvoří z několika svazků: Záloha, Systém, Paměť, Hlavní, zde se nainstaluje Systém (není možné to splést, jinam Vás instalace nepustí. (Důležité mít nepamětí nesplést si HDD a nesmazat tam kde máte zálohy)

Microsoft Windows [Version 10.1.17134.112]
K provedení tohoto příkazu není dost paměťových prostředků.

X:\Sources>diskpart

Microsoft DiskPart version 10.0.17134.1

Copyright (C) Microsoft Corporation.
On computer: MINIWINPC

DISKPART> LIST DISK

 Disk ###  Status         Size      Free      Dyn     Gpt
 --------  -------------     -------    -------     ---     ---
 Disk 0   Online         953 GB     520 MB
 Disk 1   Online        1863 GB      0 MB

DISKPART> sel disk 0

Disk 0 is now the selected disk.

DISKPART> clean all

DiskPart succeeded in cleaning the disk.

DISKPART> _
Byl tento článek užitečný?
Nelíbí 0
Zobrazeno: 12
Back to top button