Pokud rádi vytváříte 3D modely , nebude vám soubor STL cizí. Tento praktický formát souborů, který se nejčastěji používá pro 3D tisk, snadno ukládá a převádí složité návrhy do softwaru a tiskáren.
STL je souborový formát běžně používaný pro 3D tisk a počítačově podporovaný design (CAD). Název STL je zkratka, která znamená stereolitografii — oblíbenou technologii 3D tisku. Můžete ho také slyšet jako standardní trojúhelníkový jazyk nebo standardní tesselační jazyk. Každý soubor se skládá z řady spojených trojúhelníků, které popisují geometrii povrchu 3D modelu nebo objektu. Čím složitější je návrh, tím více trojúhelníků je použito a tím vyšší je rozlišení. Obrázek STL poznáte podle přípony souboru .stl a podle nedostatku barvy a textury.
STL byl vytvořen společností 3D Systems v roce 1987 jako součást jejich technologie stereolitografického tisku pro komerční 3D tiskárny. Proces využíval počítačem řízený laserový paprsek a předprogramovaný CAD software k vytvoření 3D modelů pro rychlé prototypování. Od svého vzniku se formát souborů STL příliš nezměnil a nyní je považován za standard pro 3D tisk. Stále používá trojúhelníkovou mozaiku k vytvoření geometrického povrchu objektu, přičemž ukládá podrobnosti o každém trojúhelníku, jako jsou souřadnice jednotlivých vrcholů. Soubory STL byly původně navrženy tak, aby urychlily vytváření modelů v měřítku pro rychlé prototypování. To znamená, že soubor STL se používá k návrhu produktu nebo dílu a poté se vytiskne za účelem testování produktu v různých scénářích před dokončením návrhu.
- Téměř všechny 3D tiskárny mohou používat a podporovat formát souboru STL. Vzhledem k tomu, že je v podstatě všeobecně uznáván, je to spolehlivou volbou pro navrhování a tisk vašich 3D modelů nebo objektů.
- Soubor STL můžete použít k vytvoření široké škály objektů – od lamp a květináčů po příslušenství dronů a stativy fotoaparátů. Ať už zvolíte jakýkoli tvar, obvykle dokáže vytvořit přesný model.
- Kvůli nedostatku barev a textury mají soubory STL tendenci být menší, ale rychlejší při zpracování než jiné formáty. Díky tomu je STL chytrou volbou, pokud tisknete objekt v jedné barvě a materiálu.
- Zatímco STL je skvělé při tisku složitých tvarů, má relativně omezené možnosti v jiných oblastech – včetně barev a textur. Z tohoto důvodu se používá hlavně pro vytváření prototypů spíše než finálního produktu.
- Další nevýhodou STL je, že soubor nemůže ukládat metadata. To zahrnuje podrobnosti, jako je autorství, autorská práva a umístění – to vše je nezbytné pro publikování.
Na Macu můžete použít několik online nástrojů k zobrazení souboru STL ve webovém prohlížeči, nebo si můžete stáhnout aplikaci STL viewer a zobrazit náhled svého návrhu napříč zařízeními. V systému Windows se nejprve musíte ujistit, že máte nainstalovanou aplikaci 3D Viewer. Po instalaci můžete na soubor kliknout pravým tlačítkem a vybrat Otevřít v programu a poté zvolit 3D prohlížeč. Poté by se měl objevit obrázek vašeho 3D modelu.