Nvidia RTX Video Super Resolution

Jste zde:
Odhadovaná doba čtení: 3 min

Nvidia 28. 2. vydala novou verzi ovladačů 531.18 a jednou z novinek v této aktualizaci je RTX Video Super Resolution. Funkce potřebuje zároveň podporu v prohlížeči a zatím je dostupná v Google Chrome a Microsoft Edge, pokud máte jejich aktuální verzi. Po aktualizaci ovladačů a prohlížeče budete moci upscaling přes RTX Video Super Resolution používat na webech jako YouTube, Twitch, Hulu nebo Netflix.

Nvidia Control Panel

Zapnout se tato funkce musí v nastavení ovladačů v Nvidia Control Panelu. Přejděte na kartu s nastaveními pro přehrávání videa (Adjust Video Image Settings), kde se novinka objevila pod hlavičkou „RTX Video Enhancement“. Zde zaškrtnete „Super Resolution“, čímž se upscaling aktivuje. Je možné nastavit kvalitu, kdy výchozí nastavení 1 by mělo podle Nvidia fungovat na všech grafikách generace RTX 3000 a RTX 4000. Pod onou většinou se asi myslí to, že GPU utáhnou upscaling do určité kombinace vstupního rozlišení a snímkové frekvence – upscaling při 30 snímcích za sekundu je samozřejmě méně náročný než pro nějaké video se 120 snímky za sekundu. Na noteboocích je ještě třeba v grafických nastaveních Windows zvolit, aby se pro webový prohlížeč používal vysoký výkon – to proto, aby technologie Optimus zapnula při otevření prohlížeče samostatnou grafiku.

Streamování videa na počítačích prostřednictvím prohlížečů Google Chrome a Microsoft Edge dnes dostává upgrade velikosti GeForce RTX s vydáním RTX Video Super Resolution (VSR). Téměř 80 % internetové šířky pásma dnes tvoří streamované video. A 90 % tohoto obsahu se streamuje v rozlišení 1080p nebo nižším, včetně z oblíbených zdrojů, jako je Twitch.tv, YouTube, Netflix, Disney+ a Hulu. Pokud však diváci používají displeje vyšší než 1080p – stejně jako mnoho uživatelů PC – musí prohlížeč upravit velikost videa tak, aby odpovídala rozlišení displeje. Většina prohlížečů používá základní techniky upscalingu, jejichž výsledkem jsou konečné obrázky, které jsou měkké nebo rozmazané.

S RTX VSR, GeForce RTX 40 a 30 Series GPU mohou uživatelé využít AI a upgradovat obsah s nižším rozlišením až na 4K, což odpovídá jejich rozlišení displeje. AI odstraňuje blokové kompresní artefakty a zlepšuje ostrost a čistotu videa. Stejně jako nasazení dioptrických brýlí dokáže okamžitě zaostřit na svět, RTX Video Super Resolution dává divákům na počítačích GeForce RTX 40 a 30 jasný obraz do světa streamovaného videa.

Upscaling AI

Upscaling AI je proces převodu média s nižším rozlišením na vyšší rozlišení tím, že se obrázky s nízkým rozlišením promítnou do modelu hlubokého učení, aby se předpověděly verze s vysokým rozlišením. Aby byly tyto předpovědi s vysokou přesností, musí být model neuronové sítě trénován na bezpočtu obrázků v různých rozlišeních.

Jedna třetina domácností vlastnících televizi v USA má 4K TV, známou jako ultra-vysoké rozlišení. Většina obsahu, který lidé sledují na populárních streamovacích službách, jako je YouTube, HBO a Netflix, je však dostupná pouze v nižších rozlišeních. Video ve standardním rozlišení, široce používané v televizorech až do 90. let, mělo výšku pouhých 480 pixelů. Televizory s vysokým rozlišením dosáhly tohoto rozlišení až na 720 nebo 1080 pixelů – a stále jde o nejběžnější formát rozlišení pro obsah v televizi a na webu. Majitelé ultra-HD displejů vytěží ze svých obrazovek maximum při sledování obsahu ve 4K. Při sledování obsahu v nižším rozlišení je ale nutné video upscalovat, aby vyplnilo celý displej. Například obrázky 1080p, známé jako full HD, mají pouhou čtvrtinu pixelů ve 4K. Chcete-li zobrazit záběr 1080p od okraje k okraji na obrazovce 4K, musí být obraz roztažen, aby odpovídal pixelům televizoru.

RTX VSR

RTX VSR redukuje nebo eliminuje artefakty způsobené kompresí videa – jako je blokování, prstencové artefakty kolem okrajů, vyblednutí vysokofrekvenčních detailů a pruhování na plochých oblastech – a zároveň snižuje ztracené textury. Ostří také hrany a detaily. Technologie využívá síť hlubokého učení, která provádí upscaling a redukci kompresních artefaktů v jediném průchodu. Síť analyzuje snímek videa s nižším rozlišením a předpovídá zbytkový obraz v cílovém rozlišení. Tento zbytkový obraz se poté překryje na tradiční zvětšený obraz, opraví chyby artefaktů a zaostří hrany, aby odpovídaly výstupnímu rozlišení. Síť hlubokého učení je trénována na širokou škálu obsahu s různými úrovněmi komprese. Učí se o typech kompresních artefaktů přítomných ve videích s nízkým rozlišením nebo nízkou kvalitou, které jinak chybí v nekomprimovaných obrázcích, jako reference pro síťový trénink. Aby bylo zajištěno, že vygenerovaný model bude účinný u téměř veškerého reálného a herního obsahu, používá se rozsáhlé vizuální hodnocení.

Filtr podporuje vstupní videa s rozlišením od 360p do 1440p. Nicméně není podporováno video s HDR obsahem, YouTube Shorts a také některá videa s ochranou proti kopírování (DRM). Podpora pro HDR by snad ale eventuálně mohla být přidána. Vyžadovala by asi úpravy a jiné vyladění, ale soudíme, že není nemožná.

 

Upscaling funguje jak v okně nebo v rámci webové stránky, tak na celé obrazovce a aktivuje se při přehrávání v jakémkoli rozlišení, které je vyšší než vstupní. Při přehrávání na nativním rozlišení není RTX Video Super Resolution aktivní (tj. nelze použít ani pro odstranění kompresních artefaktů). Stejně tak nepodporuje downscaling. Upscaling se deaktivuje, pokud je okno prohlížeče v pozadí nebo minimalizované. A také tehdy, když je video pozastavené. Toto šetří elektřinu, kterou RTX Video Super Resolution docela konzumuje.

Byl tento článek užitečný?
Nelíbí 0
Zobrazeno: 6
Back to top button