Obsah této stránky nelze kopírovat

Měsíc: Červen 2020

  • Jak obarvit pomocí LUT v OBS

    [vc_row][vc_column][vc_column_text]

    Co je to barevná vyhledávací tabulka LUT?

    Vyhledávací tabulka barev nahrazuje barvy zdrojového videa různými barvami. OBS přijímá pouze nekomprimované soubory LUT obrázků. V tomto příkladu použijeme LUT, který zvýrazní oranžovou / žlutou a modrou. Třídění barev se používá k vytvoření stylizovaného / uměleckého barevného tónu pro dramatický efekt. Klasickým příkladem klasifikace barev je „Matice“, která používá třídění zelené / modré barvy.[/vc_column_text][vc_column_text]LUT je v matematické informatice datová struktura, ve které je uložen omezený počet hodnot určité funkce nebo matematické operace, takovým způsobem, aby bylo možné pro některé argumenty rychle vyhledat hodnotu funkce. Účelem vyhledávací tabulky je nahradit pomalý výpočet funkce rychlým vyhledáním hodnoty v předem připravené tabulce. Vyhledávací tabulka bývá často implementována polem, v němž se hodnota argumentu funkce (někdy určitým způsobem transformovaná) použije jako index. Z matematického hlediska je vyhledávací tabulka restrikcí zobrazení (jedné či více proměnných) na omezený definiční obor. Protože definiční obor funkce málokdy bývá konečná množina, často se hodnota funkce pro argument, který není uveden v tabulce dále dopočítává, například pomocí interpolace nebo využitím specifických vlastností funkce (například pomocí vzorců pro součet argumentů).

    Obecně, v počítačové grafice při vizualizaci ve 2D se zobrazovaným hodnotám určují barvy podle nějakého předpisu (realizovaném softwarově). Jde o zobrazení v nepravých barvách, používaná technika je barevná paleta.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1593254429728{margin-top: 10px !important;margin-right: 30px !important;margin-left: 30px !important;}“][vc_column width=“2/3″][wb_vc_before_after_image_comparison before_image=“988″ after_image=“989″ image_size=“epic-750×375″ wbvcbaic_orientation=““ wbvcbaic_default_offset=““ wbvcbaic_before_text=““ wbvcbaic_after_text=““ wbvcbaic_click_to_move=““ wbvcbaic_move_on_hover=““][/vc_column][vc_column width=“1/3″][/vc_column][/vc_row][vc_row css=“.vc_custom_1593254403369{margin-top: 20px !important;margin-right: 20px !important;margin-bottom: 10px !important;margin-left: 20px !important;}“][vc_column width=“1/4″][vc_column_text]

    1. Klikněte pravým tlačítkem myši na vrstvu, na kterou chcete použít filtr, a poté vyberte ‚Filtry‘.
    2. Klikněte na „+“ umístěnou v sekci „Filtry efektů“. Vyberte možnost „Použít LUT“. Označte to něčím popisným.
    3. Nejprve musíte vyhledat soubor LUT, který chcete použít. Dále můžete podle potřeby změnit krytí.
    4. Nyní můžete použít korekci barev LUT na jakoukoli vrstvu používanou v OBS.
    [/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=“3/4″][TS-VCSC-Image-Overlay image=“990″ image_responsive=“30″ image_position=“ts-imagefloat-left“ overlay_handle_color=“#0094ff“ title=“LUT“ font_titlefamily=“Default:regular“ font_textfamily=“Default:regular“ font_buttonfamily=“Default:regular“][/vc_column][/vc_row]
  • Jaký použít program pro stream?

    Ať už jste tvůrcem obsahu, které lze použít v přímém přenosu, nebo jste vlastníkem firmy, který používáte jako hlavní zdroj příjmů, můžete si být jisti, že tady bude pro vás bude vhodné řešení. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi možnostmi a jak se rozhodnout, který streamovací software je pro vás nejlepší?
    1. OBS Studio
    2. Streamlabs OBS
    3. Action!
    4. XSplit
    5. Wirecast
    6. vMix
    7. Nvidia Shadowplay
    8. Lightstream
    Open Broadcaster Software  (OBS) Studio je výkonný program s otevřeným zdrojovým kódem, který vytváří komunita. Software s otevřeným zdrojovým kódem, jako je OBS Studio, je zdarma, takže je oblíbenou volbou pro živé streamery založené na ceně. OBS Studio nabízí všechny náležitosti živého vysílání, které potřebujete k vytvoření skvěle vypadajícího vysílání, ale postrádá pokročilé funkce profesionálního placeného softwaru. Program OBS Studio je však projektem s otevřeným zdrojovým kódem a je vysoce přizpůsobitelný. Vývojářská komunita neustále vydává nové funkce a doplňky. To znamená, že pokud jste ochotni s tím pohrávat, existuje impozantní množství funkcí, které můžete z OBS získat. To však také znamená, že neexistuje žádný centralizovaný tým podpory uživatelů, který by vám pomohl vyřešit problémy. Musíte být soběstační a vymyslet si věci pro sebe. Obvykle to není problém pro relativně technicky zdatné uživatele, kteří jsou schopni nastavení a řešení problémů samostatně, ale novější uživatelé mohou mít problémy. Naštěstí pro začátečníky je na webu spousta průvodců a výukových videí, která vám pomohou.  
  • Mixer Končí!

    Společnost Microsoft oznámila, že 22. Července ukončí svoji službu Mixer. Pokusit se konkurovat Twitchi či Youtube Live bylo neúspěšné a ani podpora streamerů ve sledovanosti nepomohla k rozvoji tohoto velice pěkného portálu. Microsoft spolupracuje s Facebook Gaming a poskytuje „most“ a přímé partnerství pro všechny stávající partnerské streamery Mixeru. Pokud víme, je to jen Facebook Gaming, který právě teď nabízí přímý způsob partnerství. Microsoft se rozšířil a jak má v úmyslu migrovat komunitu Mixer a nabídnout nový domov pro streamery, kteří se rozhodnou přejít na Facebook namísto jiných platforem.

    Rozsáhlá velikost platformy Facebooku poskytne vývojářskému prostředí Xbox více koncových bodů než PC a Xbox by mohl udělat sám, což může pomoci projektu xCloud skutečně explodovat, pokud bude správně umístěn. Budeme muset počkat a uvidíme, jak se to hraje. Partnerství se společností Facebook Gaming bude nepochybně posíleno pro projekt xCloud, ale pro komunitu Mixer zbývá zjistit, zda Facebook může skutečně nabídnout druh úzce spjaté komunity, kterou kdysi Mixer podporoval. 

     

  • Jak Vytvořit hráz

    Projekt hráze bude za potřebu mít 3ds Max, Substance Painter, Photoshop a Phoenix FD

    Zde je ukázka z mého projektu hráze, ve které jsem nejprve vytvořil základní desku pomocí Plane o velikosti 3*5m tato velikost je zhruba orientační. Segmenty jsem vytvořil dvojnásobné pro každou velikost, postupně jsem zvětšoval segmenty podle toho kolik polygonů bude potřeba.

    Pokud je hotový základ zdí, je nutné namapovat celý objekt, následují kroky pro kreativní tvorbu jakou jsou například ocelová konstrukce, hráz, zdvihací zařízení, ovládací zařízení, lávka, atd…

    Jednotlivé díly je dobré propojit pomocí funkce Attach, ale i samostatné díly je nutné mapovat a vytvořit ji materiály, které budeme potřebovat v programu Substance Painter.

    Na závěr je nutné vytvořit padající vodu přes hráz, je několik způsobů jak vytvořit, nyní si vytvoříme velice jednoduchý vodopád a to jak časově tak celkově praktický pro 3ds Max a tento projekt. Zde budeme potřebovat mít nainstalovaný plugin Phoenix FD a funkci vody. Pro základy je nutné si prohlédnout podrobnější návody na YouTube jak na to. Zde jsem si vytvořil Krabici, kterou jsem správnou osou namířil pod úhlem 45°směrem dolů z hráze. Výsledek je zde:

    Pokud máme tedy veškeré modely vytvořené a namapované, uložíme si je do souboru FBX 20** Nyní celý projekt otevřeme ve Substance Painter, kde budeme muset celý model pokrýt texturou u materiálů, které jsme si u modelu vytvořily. Pokud známe základy Substance Painter je pro nás velice jednoduché v tomto programu hrát. Základem je 2048px. Pokud mode otevřeme, ještě musíme vytvořit základní materiály jako jako jsou: Základní Barva, Výšková mapa, AO, Normal map, Roughness, atd…

    Jednotlivé výsledky pak celé práce jsou zde:

    Poslední programem, který jsou použil je Photoshop, kterým jsem vylepšil barvy splavu a vody plus barevného spektra projektu.

  • Sdílení hudby na Twitchi

    není žádným tajemstvím, že twitch dlouhodobě řeší sdílení hudby na své platformě, jenže společnosti autorů se opět ozvali. Novinkou je nyní změna všech podmínek se sdílením hudby na twitchi. Twitch zasílá jak o život automatické zprávy streamerům o jejich prohřešku pomocí 3 strajků, podobné hodné hodnocení prohřešků už zavadla YouTube či Facebook, jenže twitch toto hodnocení neměl zavedené a záznamů je obsah, který podléhá autorským zákonům automaticky utlumen, pokud nemá autor licenci. Jenže tato praxe se týká jen záznamů, ale ne klipů, u kterých automatické ztlumení nefunguje. Mnoho uživatelů na twitchi začalo mazat obsah klipů na svých profilech, jenže automat banuje i klipy, na které uživatel nemá přístup.

    Zatím se to týká jen klipů, ale záznamy jsou nadále hlídány automatem a nelegálnost je utlumena, jenže Ochranný svaz autorský OSA nebo GESAC, CISAC, BIEM a další svazy se ozvali, že chtějí bojkotovat hudbu v živém přenosu.

     

    Uvidíme co z toho vyplyne, je pravděpodobné ze strany Twitch, že podlehne těmto svazům a bude eliminovat mnoho streamerů na platformě twich.

    Co vlastně Twitch zakazuje?

    • Poslech hudby ve stylu rádia – vysílání nebo video na vyžádání na Twitchi, jehož obsahem je přehrávání hudby, kterou nevlastníte, ani nemáte licenci pro její sdílení na Twitchi.
    • DJ show – přehrávání nebo mixování uložených zvukových stop obsahujících jinou hudbu než tu, které jste vlastníkem, nebo k jejímuž sdílení na Twitchi máte licenci.
    • Karaoke – zpěv nebo vystoupení zahrnující karaoke stopu jinou než karaoke ze hry či stopu, kterou jste oprávněni sdílet na Twitchi (např. představení z Twitch Sings).
    • Synchronizace pohybu rtů – pantomima, zpěv nebo předstíraný zpěv na hudbu, kterou nevlastníte nebo pro jejíž sdílení na Twitchi nemáte licenci.
    • Vizuální hudební interpretace – texty skladeb, noty, tabulatura nebo jiné vizuální zpracování hudby chráněné autorským právem kromě té, kterou vlastníte, pro jejíž sdílení na Twitchi vlastníte licenci, nebo pokud se jedná o texty písní nebo jiné vizuální zpracování hudby z Twitche dostupné v rámci Twitch Sings a zachycené ve vašem vysílání nebo ve videu na vyžádání z vašeho vystoupení Twitch Sings.
    • Cover verze písní – reprodukce skladby, která je ve vlastnictví jiné osoby nebo entity, kromě živého představení v rámci vysílání na Twitchi. Pokud se chystáte do vysílání živého představení na Twitchi přidat i cover písně, je třeba pokusit se zpracovat píseň co nejvěrněji představám jejího autora a zároveň vytvořit veškeré její prvky vlastnoručně bez použití doprovodů, záznamů či jiných prvků vlastněných jinými osobami či entitami.
  • V-Ray nastavení vysokých detailů

    Každý by chtěl mít svůj vykreslený produkt o vysokém rozlišení, ale také i co nejvíce zpracovaný na detaily. Samozřejmě čím je model náročnější a nadupaný na detaily ( různé křivky, laicky řečeno mnoho polygonů a vektorů). Ale i tak je nejlépe mít model parádně propracovaný. Následovná tabulka a obrázky vám ukážou jak nastavit V-Ray na velké detaily se kterými budete spokojeni.

    Tabulka nastavení:



    • Displacement………………Yes
    • Light…………………………..Yes
    • Shadows……………………..Yes
    • Hidden Lights……………..Yes
    • Probabilisctic Light………16
    • Default Lights………………Off
    • Reflection/Refraction…..Yes
    • Override Depth……………5
    • Glossy Effects………………Yes
    • Max transp. levels………..50
    • Transp. cutoff………………0,001
    • Max ray intens……………..20,0


    • Type…………………………..Adaptive subdivison
    • Min shading rate………….1
    • Render mask……………….None
    • Image filter…………………Sharp Quadratic


    • Min samples………………16
    • Adaptive amount………..0,85
    • Noise threshold………….0,005


    • GI Environment………..Yes/None
    • Reflection/Refra……….Yes


    • Type………………………..Linear multiply
    • Gamma……………………2,2
    • Dark multiplier………..1,0
    • Bright multiplier………1,0
    • Affect background…….No
    • Camera
      • Type……………………….Prespective


    • Enable GI………………Yes
    • Primary Engine………Irradiance map
    • Secondary engine……Light cache
    • Refractive GI cau……Yes
    • Saturation……………..1,0
    • Contrast………………..1,0
    • Contrast base…………0,5
    • Amb. occusion……….0,8
    • Radius………………….0,254 m
    • Subdivs………………..8


    • Current present…….Low
    • Subdivs………………..20
    • Interp. samples…….20
    • Show calc. phase…..Yes
    • Show direct light…..Yes
    • Mode…………………..Single frame


    • Subdivs………………1000
    • Sample size…………0,02
    • Retrace ………………2,0
    • Scale…………………..Screen
    • Pre-filter…………….10
    • Interp. samples…..10


     

Back to top button