DNS Neodpovídá

Jste zde:
Odhadovaná doba čtení: 1 min

Co je DNS Server?

DNS (Domain Name Service) je služba, která překládá internetové domény na jejich IP adresy, což nám v praxi umožňuje zadat do prohlížeče například www.wikiqui.eu namísto 5.198.120.69.

Při zadání adresy se počítač zeptá DNS serverů na IP adresu, aby nám v prohlížeči mohl zobrazit požadovaný web.

 

Řešení potíží

Potíže nastávají v případě, kdy DNS server domény správně nepřekládá, respektive od něj nedojde zpět do počítače správná IP adresa. V tomto případě se vám zřejmě u indikátoru připojení ukáže hláška „Server DNS neodpovídá,“ případně „Server DNS není k dispozici.“ 

Abyste si ověřili, že problém je skutečné v DNS serveru, vyzkoušejte funkci ping. V nabídce Start vyhledejte Příkazový řádek a v něm napište ping 8.8.8.8 (pro veřejnou DNS společnosti Google). Pokud funkce ping proběhne správně a ukáže vám zpátky odezvu v milisekundách bez ztracených packetů a internetové stránky vám stále nejdou načíst, problém je skutečně v DNS serveru. Pokud příkaz ping selže, problém je zřejmě ve vaší síti.

Microsoft Windows [Version 10.0.19043.1415]
(c) Microsoft Corporation. Všechna práva vyhrazena.

C:\Users\user>ping 8.8.8.8

Pinging 8.8.8.8 with 32 bytes of data:
Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=14ms TTL=113
Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=12ms TTL=113
Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=10ms TTL=113
Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=9ms TTL=113

Ping statistics for 8.8.8.8:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 9ms, Maximum = 14ms, Average = 11ms

C:\Users\user>

Proveďte automatickou opravu sítě ve Windows 10 (klikněte pravým tlačítkem myši na indikátor připojení vpravo dole a vyberte možnost Odstranit potíže). Restartujte počítač a poté i modem na jednu minutu. Zkuste na chvíli vypnout váš antivirus. V nabídce Start vyhledejte Zobrazit síťová připojení, spusťte a následně pravým tlačítkem myši klikněte na váš způsob připojení (většinou Wi-Fi nebo Ethernet) a vyberte V okně najděte položku Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) a dvojklikem ji otevřete. Zde zaškrtněte možnost Použít následující adresy serverů DNS vyplňte IP adresu 8.8.8.8 a 8.8.4.4

Do Příkazového řádku v dolní liště a spusťte jej jako správce (pravým kliknutím myši). Do něj poté napište příkaz netsh ip reset, který resetuje TCP/IP protokol, enterem potvrďte a restartujte počítač. Pokud nedojde k řešení, opakujte celý proces s příkazem netsh winsock reset. Pokud problémy přetrvávají zkontrolujte nastavení DHCP u routeru nebo je ve vašem systému virus/malware, který vám blokuje přístup k internetu.

Byl tento článek užitečný?
Nelíbí 0
Zobrazeno: 11
Back to top button