STL Soubor

Odhadovaná doba čtení: 2 min

Pokud rádi vytváříte 3D modely , nebude vám soubor STL cizí. Tento praktický formát souborů, který se nejčastěji používá pro 3D tisk, snadno ukládá a převádí složité návrhy do softwaru a tiskáren.

STL je souborový formát běžně používaný pro 3D tisk a počítačově podporovaný design (CAD). Název STL je zkratka, která znamená stereolitografii — oblíbenou technologii 3D tisku. Můžete ho také slyšet jako standardní trojúhelníkový jazyk nebo standardní tesselační jazyk. Každý soubor se skládá z řady spojených trojúhelníků, které popisují geometrii povrchu 3D modelu nebo objektu. Čím složitější je návrh, tím více trojúhelníků je použito a tím vyšší je rozlišení. Obrázek STL poznáte podle přípony souboru .stl a podle nedostatku barvy a textury.

STL byl vytvořen společností 3D Systems v roce 1987 jako součást jejich technologie stereolitografického tisku pro komerční 3D tiskárny. Proces využíval počítačem řízený laserový paprsek a předprogramovaný CAD software k vytvoření 3D modelů pro rychlé prototypování. Od svého vzniku se formát souborů STL příliš nezměnil a nyní je považován za standard pro 3D tisk. Stále používá trojúhelníkovou mozaiku k vytvoření geometrického povrchu objektu, přičemž ukládá podrobnosti o každém trojúhelníku, jako jsou souřadnice jednotlivých vrcholů. Soubory STL byly původně navrženy tak, aby urychlily vytváření modelů v měřítku pro rychlé prototypování. To znamená, že soubor STL se používá k návrhu produktu nebo dílu a poté se vytiskne za účelem testování produktu v různých scénářích před dokončením návrhu.

Na Macu můžete použít několik online nástrojů k zobrazení souboru STL ve webovém prohlížeči, nebo si můžete stáhnout aplikaci STL viewer a zobrazit náhled svého návrhu napříč zařízeními. V systému Windows se nejprve musíte ujistit, že máte nainstalovanou aplikaci 3D Viewer. Po instalaci můžete na soubor kliknout pravým tlačítkem a vybrat Otevřít v programu a poté zvolit 3D prohlížeč. Poté by se měl objevit obrázek vašeho 3D modelu.

Byl tento článek užitečný?
Nelíbí 0
Zobrazeno: 10
Back to top button