MemTest86 podporuje bootování ze systémů UEFI, které podporuje většina novějších systémů.
Pro spuštění MemTest86 vložte USB flash disk do příslušného disku a restartujte počítač.
Poznámka: Systém UEFI BIOS musí být nakonfigurován tak, aby se spouštěl ze zařízení, na kterém je nainstalován MemTest86. Většina systémů má volitelnou spouštěcí nabídku, která je povolena stisknutím klávesy při spuštění (často ESC, F9, F11 nebo F12).
Pokud je k dispozici, použijte spouštěcí nabídku k výběru správné jednotky. Můžete vidět duplicitní možnosti UEFI. Pokud ano, můžete vybrat kterýkoli z nich. Podrobnosti najdete v dokumentaci k základní desce.
Na počítači Mac musíte při zapínání počítače podržet stisknutou klávesu ALT / Option na klávesnici Mac, abyste mohli zavést systém z USB.
Všechny MemTest86 podporují pouze spouštění UEFI. Pokud váš systém nemůže spustit MemTest86, je velmi pravděpodobné, že buď:
- Máte starší systém, který nepodporuje UEFI
- Váš systém podporuje UEFI, ale je nakonfigurován ve starším režimu (tj. BIOS)
Pokud je (1) pravdivé, váš systém nebude schopen spustit MemTest86 v5 nebo novější. Abyste mohli spustit MemTest86 v5 nebo novější, budete muset upgradovat na nový systém, který podporuje UEFI.
Pokud je (2) pravda, budete muset přejít do nastavení systému BIOS a změnit potřebná nastavení, abyste mohli zavést systém z UEFI. Skutečné nastavení se liší v závislosti na prodejci, ale obvykle je to „Legacy Boot“, „CSM“ nebo „Modul podpory kompatibility“, jako na následujícím snímku obrazovky pro systém ASUS
Po spuštění MemTest86 se zobrazí úvodní obrazovka s 10 sekundovým odpočítávacím časovačem, který po vypršení automaticky spustí testy paměti s výchozím nastavením. Stisknutí klávesy nebo pohyb myši zastaví časovač. Pro konfiguraci testů paměti zvolte Config a zobrazí se hlavní nabídka. Hlavní nabídka umožňuje uživateli přizpůsobit nastavení testu paměti, jako jsou konkrétní testy, které se mají provést, rozsah adres k testování a které CPU se při testování používají.
- System Info – zobrazuje hardwarové detaily systému
- Výběr testu – určuje, které testy se mají povolit a kolik průchodů se má spustit
- Rozsah adres – určuje dolní a horní limit paměti adres, který se má testovat
- Výběr CPU – vyberte mezi režimy Single, Parallel, Round Robin a Sekvenční
- Start – spustí provádění testů paměti
- RAM Benchmark – provádí srovnávací testy RAM a zobrazuje výsledky v grafu
- Nastavení – nakonfigurujte obecná nastavení MemTest86, jako je výběr jazyka a rozlišení obrazovky
- Exit – ukončí MemTest86 a restartuje systém
Mějte prosím na paměti, že ne všechny chyby hlášené MemTest86 jsou způsobeny špatnou pamětí. Test implicitně testuje CPU, L1 a L2 cache a také základní desku. Je nemožné, aby test určil, co způsobuje selhání. Většina poruch však bude způsobena problémem s paměťovým modulem. Pokud tomu tak není, jedinou možností je vyměnit díly, dokud nebude závada opravena.
Někdy se objeví chyby paměti kvůli nekompatibilitě komponent. Paměťový modul může v jednom systému fungovat správně a v jiném ne. To není neobvyklé a je to zdroj zmatku. V těchto situacích nejsou komponenty nutně špatné, ale mají okrajové podmínky, které v kombinaci s jinými komponentami způsobí chyby.
Paměť často funguje v jiném systému nebo prodejce trvá na tom, že je dobrá. V těchto případech není paměť nutně špatná, ale není schopna spolehlivě fungovat při plné rychlosti. Někdy konzervativnější časování pamětí na základní desce tyto chyby opraví. V ostatních případech je jedinou možností výměna paměti za kvalitnější a rychlejší paměť. Nekupujte levné paměti a očekávejte, že budou spolehlivě fungovat. Občas se vyskytnou chyby testu “blokového pohybu” i u paměti značky a kvalitní základní desky. Tyto chyby jsou legitimní a měly by být opraveny.
Všechny platné chyby paměti by měly být opraveny. Je možné, že se konkrétní chyba v běžném provozu nikdy neprojeví. Operace s okrajovou pamětí je však riskantní a může mít za následek ztrátu dat a dokonce poškození disku. I když neexistuje žádný zjevný náznak problémů, nemůžete předpokládat, že váš systém není ovlivněn. Občasné chyby mohou někdy způsobit problémy, které se po dlouhou dobu neprojeví. Můžete si být jisti, že Murphy vás dostane, pokud víte o chybě paměti a budete ji ignorovat.
Když MemTest86 detekuje chyby během testů paměti, je uživateli hlášena adresa paměti, aktuální a očekávaná data. Adresa paměti je místo v systémové paměti, kde obsažená data neodpovídají tomu, co bylo očekáváno. Toto je adresa, kterou CPU specifikuje paměťovému řadiči při požadavku na data z DRAM. Řadič paměti pak dekóduje tuto adresu paměti, aby identifikoval konkrétní kanál, DIMM, úroveň, čip DRAM, banku, řádek a sloupec v DRAM pomocí schématu dekódování adresy specifického pro čipovou sadu.
MemTest86 V10 (Pro Edition) podporuje dekódování a identifikaci modulu DDR5/DIMM, na kterém došlo ke konkrétní chybě. Toho lze využít k efektivnějšímu zúžení potenciálně špatných modulů RAM. To se provádí dekódováním adresy paměti s chybou a vyhledáním fyzického hardwaru, který této adrese odpovídá. Možnost více kanálů, více úrovní, prokládání a hashování adres z toho dělá složitý proces.
Pokud je podporováno, MemTest86 hlásí dekódovaný čip DIMM a DRAM, když jsou během testování zjištěny chyby paměti. Kromě toho je po dokončení testu zobrazena grafická souhrnná zpráva o chybách paměti pro každý modul (zobrazeno níže) a také ve zprávě HTML.
Standard pro diagnostiku paměti. MemTest86 se spouští z USB flash disku a testuje RAM ve vašem počítači na chyby pomocí řady komplexních algoritmů a testovacích vzorů.